Kediler ve Gizemleri

06 Aralık 2022
Kediler ve Gizemleri

MİTİN KÖKENLERİ

Bu evcil kedigillerin gerçekten çok eski kökenleri var. Daha eski Mısır'da firavunlar kendilerini bu muhteşem ve zarif hayvanlarla çevrelediler, onları kutsal kabul ettiler, onları bazı Tanrılarda kişileştirdiler ve onlara zarar vermeye cüret eden herkesi şiddetli bir şekilde cezalandıracak kadar ileri gittiler. Aslında, Mısır hiyerogliflerinde tasvir edilen veya piramitlerde Firavunların yanında mumyalanmış halde bulunan birçok kedi vardır. Efsaneye göre o zamanlar Mısır'dan gelen kediler, Portekiz'deki sevgilisiyle kaçan bir Firavun'un oğlu sayesinde Avrupa'ya geldi ve böylece Avrupalı ​​kedimizin doğumuna neden oldu.

Antik Roma'da bile kediler, özellikle siyah olanlar pozitif bir sembol olarak kabul edilirdi. Fare sayısını kontrol etmeye ve onları yiyecek kaynaklarından uzak tutmaya yardımcı oldular, öyle ki, ne yazık ki bir kedi öldüğünde, yabani otları yok etmek ve hasat için iyi bir alâmet olarak, yakıldı ve külleri tarlalara dağıldı. .

Kara kedi için o kadar çok korkuyoruz ki, gerçekte, tarihi dikkatlice incelersek, kedi dünya genelinde genellikle olumlu bir hayvan olarak kabul edilir, bu da şans getirir ve iyi bir alamettir.

GÜZEL HİKAYELER…

Ve bu hayvanlar hakkında dolaşan birçok güzel efsaneden başlamak istiyoruz. Örneğin, köylülerin onlara duydukları sevgi sayesinde yok olmaktan kurtulmuş olmaları gerçeğinden. Şehirde karanlık hayvanlar olarak görüldükleri için cadılarla birlikte yakılırken, kırsal kesimde köylüler ne kadar yararlı olduklarını çok iyi bildikleri için onları sevdiler ve evde tuttular!

Ayrıca, kedinin, özellikle de siyah olanın bekar kadınlara iyi şans getirdiğini, yeni romantik tanıdıklar ve yaklaşan düğünler için iyi bir alâmet olduğunu gören Anglo-Sakson inançlarına da tamamen katılıyoruz.

… VE SAÇMACA HATALAR!

Ne yazık ki, heybetli kedinin etrafındaki bu olumsuz aurayı karanlık, cadılar ve şeytanla ilişkilendiren Orta Çağ'dı. Onları seven bizler için saçma görünüyor ve öyle de, ama hala cehalet içinde yaşayan bu insanların gözünde, bu inancın gerçek olaylarla bağlantılı olduğu için gerçeklikte bir temeli olabilir.

Örneğin korsan gemilerinin ambarlarında kara kedilerin salındığı söylenir. Gece rengi pelerinleriyle karanlıkta gezinip fare yakalayabilirler. Ancak kalyonlar limanlara yanaştığında ve korsanlar şehirleri yağmalamak için aşağı indiğinde, kediler bile anakaraya kaçtı. Bu nedenle insanlar kara bir kedinin görüntüsünü yakın tehlike, baskınlar, yağma ve karışıklık alametiyle ilişkilendirmişti.

Kedinin doğasının ne olduğunu çok iyi biliyoruz: gece hayvanı ve avcı. Ancak bu kedigiller geceleri sokaklarda dolaşırken, arabaların ışıklarından gözleri kör oluyordu. Yolda sadece onların parlayan ve hareketsiz gözlerini gören atlar çılgına döndüler ve kazalar yarattılar. Bu nedenle gezginler için kedilerin varlığı kafa karışıklığı olasılığı olarak görüldü, bu nedenle onların uğursuzluk getirdiğini düşündüler.

Onları cadılarla ilişkilendirmek belki de doğaldı, çünkü herkesin iyisiyle kötüsüyle evcilleştirmeyi başardığı köpekler, eşekler veya atlar gibi diğer hayvanların aksine, kedi her zaman çok bağımsız bir hayvan olmuştur (ve her zaman olacaktır).

KARA KEDİ GÜNÜ

Bugün kara kedi hem olumlu hem de maalesef olumsuz bir amblemi temsil ediyor. Her yıl 17 Kasım olan bu günü kutlamak bizim için her şeyden önce bilgilendirmek demektir:

  • Bilgilendir çünkü ne yazık ki hala bu fantastik kedinin kaderlerinde bir şeyleri değiştirebileceğine gerçekten inanan cahil insanlar var (eğer sahip olacak kadar şanslılarsa, hayatlarına getirebileceği tek şeyin sadece şefkat olacağı gerçeğini hesaba katmadan) ve sıcaklık).
  • Haber verin, çünkü gerçekten de karmakarışık ayinler ve büyücülük adına bu fantastik mırıldanan yaratıklara zarar veren korkunç varlıklar var.
  • Bir de bilgilendirmek gerekirse, çünkü bu cehaletten dolayı maalesef çoğu zaman sahiplenilmeyen ve barınaklarda herkesten daha uzun süre kalan kara kediler oluyor. 

Kısacası biz kediler için ne renk olurlarsa olsunlar, onları evinde ağırlayanların hayatlarına bolca şans ve sevgi katın yeter. Doğru, belki bir kedi asla bir köpek kadar sadık olamayacak ama beraberinde taşıdığı gizem, zarafet ve çekicilik aurası gerçekten büyüleyici…

  

Paylaş :
World Axess Bonus Maximum CardFinans Visa Master Card Troy Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.