Kedi ve Köpeklerimizle Ortak Yaşam Alanlarımız

27 Şubat 2022
Kedi ve Köpeklerimizle Ortak Yaşam Alanlarımız

Kedi ve köpeklerimizin sağlığı ve refahı adına ortak yaşam alanımız olan evlerimizde onları koruyabilmek adına alabileceğimiz önlemler :

Alan Belirleme: Özellikle bebeklik dönemlerinde kedi ve köpeklerimizi sınırlı alanlar içerisinde muhafaza etmemiz disiplin ve güvenlik açısından önemlidir Belirli bir alan içerisinde yavru kedi ve köpek hem kendini daha rahat ve güvende hissedecek hem de evde onun için tehlikeli olabilecek bölgelerden korunacaktır. Kediler evi sahiplendiği için alan kısıtlamasını sadece yatak odası ve mutfak olarak degerlendırebılırız. Kedilerde açılır kapanır pencerelere, köpeklerde de Fransız balkon gibi tehlike oluşturabilecek alanlara dikkat etmemiz önemlidir.

Elektrik Çarpmalarına Karşı: Petdostlarımız meraklı canlılardır ve genelde de bu meraklarını ilk aşamada koklayarak, yalayarak ya da ısırarak gösterebilirler. Bu açıdan öncelikle elektrik tesisatları ve evdeki kablolaları gizlemeyi unutmamak önemlidir. Ancak bu durum mümkün değil ise, bu kablolara kolonya ile vicks sürerek caydırıcı yöntemler deneyebiliriz.

Ev Bitkileri: Evlerimizde beslediğimiz çiçeklerimiz sevimli dostlarımız kadar önem teşkil eder ancak bu bitkilerin önemli bir çoğunluğunun kedi ve köpeklerimizde toksik etkiler oluşturabileceğini unutmamak gerekir.

Kırılabilecek Eşya ve Kesici Cisimler : Can dostlarımız zaman zaman çok hareketli ve aktif canlılardır. Ev içerisindeki koşuşturma ve oyunlar esnasında oluşabilecek kazalara karşı cam sehpalar, keskin uçlu masalar ve porselen ya da cam içerikli objelerin yaratabileceği tehlikeyi unutmamalı ve gereken önlemleri almalıyız.

Temizlik Malzemeleri: Temizlik malzemeleri ve deterjanlar her evde bulunan temel malzemelerdir ancak pet dostumuzun bunları içmesi, yalaması ve hatta bazen temas etmelerinde dahi zehirleyici veya alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini unutmamak gerekir. Dostlarımızın ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. 

Oyuncaklar: Çocuklu evlerde yaşayan pet dostlarımızın çocuklara ait olan oyuncakların hepsine değil, onun için uygun olan 2-3 adet oyuncakla oynatılması disiplini ve paylaşım açısından önemlidir. Ayrıca çocuklara ait lego tarzı çok küçük parçalı oyuncaklar yutulursa da, bunlar can dostlarımız için hayati tehlike arz edebilmektedir.

Tehlikeli Maddeler: İnsanlar tarafından kullanılan ilaç, vitamin ve sağlık takviye ürünlerinin mutlaka ilaç dolaplarında kontrol altında tutulması gerekir. Dostlarımızın bu ilaçlara ulaşmaları ve yutmaları halinde tehlikeli sonuçlar doğurması olasıdır.

Yasaklı ürünler : Tütün alışkanlığımız var ise bu maddeleri ortalıkta bırakmamalı ve küllükleri daima yıkayıp temiz tutmalıyız. Pet dostlarımızın tütün mamüllerini yemesi ya da küllükleri yalaması ciddi nikotin zehirlenmeleriyle sonuçlanabilir.

Paylaş :
World Axess Bonus Maximum CardFinans Visa Master Card Troy Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.